Vishay/Dale RN60E2052FRSL
RN60E2052FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2052FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2052FRSL.pdf
Availability of RN60E2052FRSL
QUANTITY
RN60E2052FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2052FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2052FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2052FRSL
Related LinksRN60E2, RN60E2052FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2052FRSL Details Description
Related parts for RN60E2052FRSL
RES ARRAY 4 RES 2.4K OHM 0804 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.18A 14DSO datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 15"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf