Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-105-C1-R1
ATS-10A-105-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-105-C1-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10A-105-C1-R1.pdf
Availability of ATS-10A-105-C1-R1
QUANTITY
ATS-10A-105-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-105-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-105-C1-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.19°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-105-C1-R1
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-105-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-105-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-10A-105-C1-R1
IC REG CTRLR PWM CM/VM 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 20TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 134 OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf