Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-196-C2-R0
ATS-10A-196-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-196-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10A-196-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10A-196-C2-R0
QUANTITY
ATS-10A-196-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-196-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-196-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.11°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-196-C2-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-196-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-196-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-196-C2-R0
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER/SHIFT REGISTER 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 37C S 18" WHT FLOAT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf