Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-206-C2-R0
ATS-10A-206-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-206-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10A-206-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10A-206-C2-R0
QUANTITY
ATS-10A-206-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-206-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-206-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-206-C2-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-206-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-206-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-206-C2-R0
HOLDER BATT 9V UNIVER PLASTIC QF datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 8.2UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC LINE DRV/RCVR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf