Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-42-C1-R0
ATS-10A-42-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-42-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM
Datasheet Download
ATS-10A-42-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-42-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-42-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-42-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-42-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.3°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-42-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-42-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-42-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-42-C1-R0
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC SLIC ITU CO/PABX LP 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 67 OHM 50V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf