Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-62-C1-R0
ATS-10A-62-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-62-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10A-62-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-62-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-62-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-62-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-62-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.45°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-62-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-62-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-62-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-62-C1-R0
IC REG LDO 6V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T40 9.76" datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONN PAD HOUSING 24 POS 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 30.001 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 15POS 1MM R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80A D-61-8 datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 V, 14-Bit Serial, 5 ms ADC in SO-8 Package IC datasheet.pdf