Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-169-C2-R0
ATS-10B-169-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-169-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10B-169-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10B-169-C2-R0
QUANTITY
ATS-10B-169-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-169-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-169-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-169-C2-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-169-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-169-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-169-C2-R0
FIXED IND 2.2NH 600MA 60 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
1/2" TIN COPPER TUBE SLEEVE 50' datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BCF 3.81/10/180 SN BK BX datasheet.pdf
RES 5 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf