Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-181-C2-R0
ATS-10C-181-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-181-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10C-181-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10C-181-C2-R0
QUANTITY
ATS-10C-181-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-181-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-181-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.95°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-181-C2-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-181-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-181-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-181-C2-R0
SENSOR FORCE/PRES 0-15PSIG 1.5MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 60A IPAK datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf