Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-37-C2-R0
ATS-10C-37-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-37-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766
Datasheet Download
ATS-10C-37-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10C-37-C2-R0
QUANTITY
ATS-10C-37-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-37-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-37-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-37-C2-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-37-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-37-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-37-C2-R0
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR60A/ AE60G / APK60A datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER TRI-AXIS 10-LGA datasheet.pdf
RS232C CABLE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 25MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf