AVX Corporation CB182D0475JBC
CB182D0475JBC picture photo
Mfg. Part Number
CB182D0475JBC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC 6054
Datasheet Download
CB182D0475JBC.pdf
Availability of CB182D0475JBC
QUANTITY
CB182D0475JBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CB182D0475JBC
Internal Part NumberEIS-CB182D0475JBC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6054 (153137 Metric)
Size / Dimension0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB182D0475JBC
Related LinksCB182D, CB182D0475JBC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB182D0475JBC Details Description
Related parts for CB182D0475JBC
THYRISTOR SCR 8A 600V DPAK datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 20QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf