Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10D-31-C2-R0
ATS-10D-31-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10D-31-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766
Datasheet Download
ATS-10D-31-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10D-31-C2-R0
QUANTITY
ATS-10D-31-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10D-31-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10D-31-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow25.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10D-31-C2-R0
Related LinksATS-10D-, ATS-10D-31-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10D-31-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10D-31-C2-R0
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 SGL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 925.77 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 8-DIP datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf