Vishay/Dale RNC55H43R2FSB14
RNC55H43R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H43R2FSB14
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H43R2FSB14.pdf
Availability of RNC55H43R2FSB14
QUANTITY
RNC55H43R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H43R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H43R2FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H43R2FSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H43R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H43R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H43R2FSB14
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf