Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-178-C3-R0
ATS-10F-178-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-178-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10F-178-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10F-178-C3-R0
QUANTITY
ATS-10F-178-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-178-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-178-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.95°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-178-C3-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-178-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-178-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-178-C3-R0
CONN FFC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
SCA 9SM062F110F S datasheet.pdf
CAP TRIM 9-100PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf