Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-28-C3-R0
ATS-10F-28-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-28-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10F-28-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10F-28-C3-R0
QUANTITY
ATS-10F-28-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-28-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-28-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.62°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-28-C3-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-28-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-28-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-28-C3-R0
FLEX CABLE - AFG11A/AF11/AFE11T datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 12A TO263 datasheet.pdf
FUSE 10A 700V HS BOLT-ON datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf