Cornell Dubilier Electronics FCN1913E153K
FCN1913E153K picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E153K
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E153K.pdf
Availability of FCN1913E153K
QUANTITY
FCN1913E153K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E153K
Internal Part NumberEIS-FCN1913E153K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E153K
Related LinksFCN191, FCN1913E153K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E153K Details Description
Related parts for FCN1913E153K
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 6CH 114DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf