Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-62-C2-R0
ATS-10F-62-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-62-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10F-62-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10F-62-C2-R0
QUANTITY
ATS-10F-62-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-62-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-62-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-62-C2-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-62-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-62-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-62-C2-R0
CONV DC-DC 24V IN 5V OUT 30W NL datasheet.pdf
CB 1.6R18-16 TIN I2 5 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
ELECTRODE 1POLE SUS316 981 KPA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.8A 15 MOHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf