Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-169-C1-R0
ATS-10H-169-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-169-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-169-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-169-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-169-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-169-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-169-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.66°C/W @ 100 LFM