Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-169-C1-R0
ATS-10H-169-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-169-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-169-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-169-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-169-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-169-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-169-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.66°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-169-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-169-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-169-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-169-C1-R0
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BROWN datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A 6P2C datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf
RES 180 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR RED 250V datasheet.pdf
FEP HI VOLT #18 30KV 100 FT BK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 36V 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf