Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-73-C1-R0
ATS-10H-73-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-73-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-73-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-73-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-73-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-73-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-73-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-73-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-73-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-73-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-73-C1-R0
FIXED IND 15UH 740MA 190 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R SMD datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN DIN C/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YLW LC 0.80" CARLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf