Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-97-C1-R0
ATS-10H-97-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-97-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-97-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-97-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-97-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-97-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-97-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-97-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-97-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-97-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-97-C1-R0
RES 174K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC datasheet.pdf