Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11E-200-C1-R0
ATS-11E-200-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11E-200-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-11E-200-C1-R0.pdf
Availability of ATS-11E-200-C1-R0
QUANTITY
ATS-11E-200-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11E-200-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11E-200-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.76°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11E-200-C1-R0
Related LinksATS-11E-, ATS-11E-200-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11E-200-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-11E-200-C1-R0
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC 4.56V SUPPLY MONITOR SOT-23-6 datasheet.pdf
BOARD LOGIC IS15ABFP4RGB & AT548 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED RA datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 120MA 4.2 OHM datasheet.pdf