Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-210-C1-R0
ATS-12A-210-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-210-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X12MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12A-210-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12A-210-C1-R0
QUANTITY
ATS-12A-210-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-210-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-210-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.17°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-210-C1-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-210-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-210-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-210-C1-R0
FIXED IND 18UH 460MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 330POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf