Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-25-C3-R0
ATS-12A-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12A-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-25-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-25-C3-R0
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf