Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-80-C3-R0
ATS-12A-80-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-80-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12A-80-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-80-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-80-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-80-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-80-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-80-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-80-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-80-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-80-C3-R0
IC OPAMP GP 500MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 50POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.26KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
PLCC-32 STENCIL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf