Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-169-C3-R0
ATS-12D-169-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-169-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12D-169-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12D-169-C3-R0
QUANTITY
ATS-12D-169-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-169-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-169-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-169-C3-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-169-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-169-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-169-C3-R0
IC 4-20 MA I-TRANSMITTER 14-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
HOUSING RECEPT SLID-N-LOCK 18CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC 2 PRESET REFLECTIVE RLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 300MA 30V datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf