Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12F-61-C2-R0
ATS-12F-61-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12F-61-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12F-61-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12F-61-C2-R0
QUANTITY
ATS-12F-61-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12F-61-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12F-61-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12F-61-C2-R0
Related LinksATS-12F-, ATS-12F-61-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12F-61-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12F-61-C2-R0
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 25' datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W datasheet.pdf