Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-195-C2-R0
ATS-12H-195-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-195-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12H-195-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12H-195-C2-R0
QUANTITY
ATS-12H-195-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-195-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-195-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-195-C2-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-195-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-195-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-195-C2-R0
SOCKET SCRW W/CLIP DIN HC3 RELAY datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 3LVL.600 48POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W SMBG datasheet.pdf
CONICAL 1.0MM (0.04) datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf