Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-25-C2-R0
ATS-12H-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12H-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12H-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-12H-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-25-C2-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-25-C2-R0
SCR SENSITIVE 200V 8A TO-251AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 14POS TIN datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 261K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf