Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13B-40-C2-R0
ATS-13B-40-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13B-40-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-13B-40-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13B-40-C2-R0
QUANTITY
ATS-13B-40-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13B-40-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13B-40-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.56°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13B-40-C2-R0
Related LinksATS-13B-, ATS-13B-40-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13B-40-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13B-40-C2-R0
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0612 datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.4MM SMD R/A datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf