Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13E-100-C3-R0
ATS-13E-100-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13E-100-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-13E-100-C3-R0.pdf
Availability of ATS-13E-100-C3-R0
QUANTITY
ATS-13E-100-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13E-100-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13E-100-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13E-100-C3-R0
Related LinksATS-13E-, ATS-13E-100-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13E-100-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-13E-100-C3-R0
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W SMA datasheet.pdf
HI/LO SIDE DRVR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf