Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13E-161-C1-R0
ATS-13E-161-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13E-161-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-13E-161-C1-R0.pdf
Availability of ATS-13E-161-C1-R0
QUANTITY
ATS-13E-161-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13E-161-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13E-161-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.72°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13E-161-C1-R0
Related LinksATS-13E-, ATS-13E-161-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13E-161-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-13E-161-C1-R0
CABLE 25COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 274 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 50A M1 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W AB TO220-15 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf