Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14B-42-C3-R0
ATS-14B-42-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14B-42-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412
Datasheet Download
ATS-14B-42-C3-R0.pdf
Availability of ATS-14B-42-C3-R0
QUANTITY
ATS-14B-42-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14B-42-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14B-42-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.35°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14B-42-C3-R0
Related LinksATS-14B-, ATS-14B-42-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14B-42-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-14B-42-C3-R0
IC SWITCH DUAL H-SIDE 20-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 18DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 12POS CRIMP DUAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KIT DEV NET+ARM NS9210 NET+OS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TRANS GAN 30V 60A BUMPED DIE datasheet.pdf