Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14C-50-C2-R0
ATS-14C-50-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14C-50-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-14C-50-C2-R0.pdf
Availability of ATS-14C-50-C2-R0
QUANTITY
ATS-14C-50-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14C-50-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14C-50-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14C-50-C2-R0
Related LinksATS-14C-, ATS-14C-50-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14C-50-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-14C-50-C2-R0
CONN RECEPT 9POS 1.25MM LO PRO datasheet.pdf
FASTENER S CLIP NO SCREW 1.5"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
ER-Q - CABLE WITH CONNECTOR - 5M datasheet.pdf
DIE MTR 110 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf