Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-12-C3-R0
ATS-15A-12-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-12-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15A-12-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15A-12-C3-R0
QUANTITY
ATS-15A-12-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-12-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-12-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-12-C3-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-12-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-12-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-12-C3-R0
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CHAN 1MSPS 8VSSOP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 400V 200A TO-93 datasheet.pdf
INSUL SLEEVE BLUE 14-.091-.140 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
VARISTOR 73V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB CP datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf