Vishay/Dale RNC55K3011FSRSL
RNC55K3011FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3011FSRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3011FSRSL.pdf
Availability of RNC55K3011FSRSL
QUANTITY
RNC55K3011FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3011FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3011FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3011FSRSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3011FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3011FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K3011FSRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .156 30 GOLD datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/422/485 28TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 5.5-40PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf