Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-160-C1-R0
ATS-15A-160-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-160-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-160-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-160-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-160-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-160-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-160-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.65°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-160-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-160-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-160-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-160-C1-R0
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT563 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
TRANSFORMER 12UH 1.7A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
POT 25K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf