Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15C-160-C3-R0
ATS-15C-160-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15C-160-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15C-160-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15C-160-C3-R0
QUANTITY
ATS-15C-160-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15C-160-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15C-160-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.75°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15C-160-C3-R0
Related LinksATS-15C-, ATS-15C-160-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15C-160-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15C-160-C3-R0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 3/4" LOW SURFACE datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 220MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf