Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-08-C3-R0
ATS-15D-08-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-08-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15D-08-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15D-08-C3-R0
QUANTITY
ATS-15D-08-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-08-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-08-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-08-C3-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-08-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-08-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-08-C3-R0
IDC CABLE - HKR40H/AE40G/HKR40H datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 200A 1300VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
LED PERMA LIGHT CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIA 6.5MM 2MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf