Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-63-C3-R0
ATS-15F-63-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-63-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15F-63-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15F-63-C3-R0
QUANTITY
ATS-15F-63-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-63-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-63-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.42°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-63-C3-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-63-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-63-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-63-C3-R0
ATTACHMENT HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 28POS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
TAPECLIP 50MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf