Vishay/Dale RNC55J1622DSRE6
RNC55J1622DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1622DSRE6
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1622DSRE6.pdf
Availability of RNC55J1622DSRE6
QUANTITY
RNC55J1622DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1622DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1622DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1622DSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1622DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1622DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1622DSRE6
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BIT TORX TR T40S 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 75V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1:1 10000UH 56VUS datasheet.pdf
RES .68 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 1CH 16TQFN datasheet.pdf
CONN 14POS 0.8MM SMT datasheet.pdf