Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-144-C1-R0
ATS-15H-144-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-144-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15H-144-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15H-144-C1-R0
QUANTITY
ATS-15H-144-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-144-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-144-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-144-C1-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-144-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-144-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-144-C1-R0
BOX ABS GRAY 4.92"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS TIN SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
6+2 VERT MALE CONN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 640MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IPASS ZHD VERT SNGL HSG ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PHOTOCPLR IGBT DVR 2.5A 6SMD GW datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf