Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-07-C2-R0
ATS-16A-07-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-07-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16A-07-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16A-07-C2-R0
QUANTITY
ATS-16A-07-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-07-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-07-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-07-C2-R0
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-07-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-07-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16A-07-C2-R0
IC REG CTRLR ISO PWM CM/VM 14DIP datasheet.pdf
IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5 datasheet.pdf
CLAMP HVY DUTY 0.19" #10SCR WHT datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV ISO 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf