Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-40-C2-R0
ATS-16A-40-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-40-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-16A-40-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16A-40-C2-R0
QUANTITY
ATS-16A-40-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-40-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-40-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.56°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-40-C2-R0
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-40-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-40-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16A-40-C2-R0
RES SMD 30K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf