Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-04-C1-R0
ATS-16B-04-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-04-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16B-04-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16B-04-C1-R0
QUANTITY
ATS-16B-04-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-04-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-04-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-04-C1-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-04-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-04-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-04-C1-R0
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
R8432-90 SHAFT COLLAR datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf