Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-60-C3-R0
ATS-16B-60-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-60-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16B-60-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16B-60-C3-R0
QUANTITY
ATS-16B-60-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-60-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-60-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.5°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-60-C3-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-60-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-60-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-60-C3-R0
TRANSFORMER CCFL 6W 20V 11MA SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT DIPOLE WLAN 100MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 100A D-67 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf