Artesyn Embedded Technologies SMT12F-05W3V3J
SMT12F-05W3V3J picture photo
Mfg. Part Number
SMT12F-05W3V3J
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5VIN 12A 0.9-3.3V OUT
Datasheet Download
SMT12F-05W3V3J.pdf
Availability of SMT12F-05W3V3J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMT12F-05W3V3J Order Process
Ship out your order
Specifications of SMT12F-05W3V3J
Internal Part NumberEIS-SMT12F-05W3V3J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Other DrawingsSMT12F-05W3V3J Bottom
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSMT12F
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.9 ~ 3.3 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series31W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.63" L x 0.52" W x 0.31" H (16.0mm x 13.2mm x 7.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max39.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMT12F-05W3V3J
Related LinksSMT12F-, SMT12F-05W3V3J Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SMT12F-05W3V3J Details Description
Related parts for SMT12F-05W3V3J
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/03GL 5.9BX datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf