TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-35HN
DJT16E21-35HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E21-35HN.pdf
Availability of DJT16E21-35HN
QUANTITY
DJT16E21-35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-35HN
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-35HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-35HN
Related LinksDJT16E, DJT16E21-35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-35HN Details Description
Related parts for DJT16E21-35HN
COMPUTER PRIVACY FILTER 17" WLCD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIREWIRE CABLE 5M datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SSD 128GB datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf