Vishay/Dale CRCW121057R6FKTA
CRCW121057R6FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121057R6FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121057R6FKTA.pdf
Availability of CRCW121057R6FKTA
QUANTITY
CRCW121057R6FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121057R6FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121057R6FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121057R6FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121057R6FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121057R6FKTA Details Description
Related parts for CRCW121057R6FKTA
TRANSISTOR RF DMOS SOT161A datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
HDR RA SR.100 TP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf