Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-114-C3-R0
ATS-16C-114-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-114-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16C-114-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16C-114-C3-R0
QUANTITY
ATS-16C-114-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-114-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-114-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.53°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-114-C3-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-114-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-114-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-114-C3-R0
CONN FPC 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHT 2260LM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3429BES6 datasheet.pdf
AD9739A FMC CARD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf