Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-12-C3-R0
ATS-16C-12-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-12-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16C-12-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16C-12-C3-R0
QUANTITY
ATS-16C-12-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-12-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-12-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.93°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-12-C3-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-12-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-12-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-12-C3-R0
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
IC THERMCPL SGNL COND ISOL 38DIP datasheet.pdf
KIT DEV PROFESSIONAL 166 MCU FAM datasheet.pdf
IC BLUEVOX2 BC6-AUDIO ROM 48-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
HEADLIGHT LED 25/34/70LM AAA(3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf